Utrzymanie cennych zasobów przyrodniczych poprzez kompleksowe prace pielęgnacyjne pomników przyrody przy ul. Lipowej w Słupsku
Zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
w Gdańsku w ramach konkursu na zadania z zakresu ochrony przyrody województwa pomorskiego (edycja 2023) przyznał Miastu Słupsk dotację w kwocie 89 710 zł na zadanie pn.: „Utrzymanie cennych zasobów przyrodniczych poprzez kompleksowe prace pielęgnacyjne pomników przyrody przy ul. Lipowej w Słupsku”.
Głównym celem projektu jest utrzymanie w jak najlepszym stanie zdrowotnym dwustronnej alei jarzębu szwedzkiego, a także zapewnienie bezpieczeństwa ludzi i mienia. W alei objętej niniejszym projektem rosną bardzo cenne dla ekosystemu Słupska sędziwe drzewa, zwane drzewami biocenotycznymi. Egzemplarze jarzębu są wyjątkowe i powinny być zachowane tak długo jak to będzie możliwe. Należy mieć na uwadze, że objęte niniejszym projektem drzewa są piękne, ale potrzebują specjalistycznych i kosztownych zabiegów konserwacyjnych.
W ramach otrzymanej dotacji zostaną przeprowadzone prace pielęgnacyjne na dwustronnej alei jarzębu szwedzkiego obejmującego 18 szt. drzew rosnących wzdłuż ulicy Lipowej w Słupsku.
Zakres prac pielęgnacyjnych obejmuje:
· Wykonanie cięć sanitarnych drzew tj. usunięcie gałęzi obumarłych, połamanych,
· zastosowanie wiązań elastycznych zabezpieczających drzewa przed rozłamywaniem się,
· wykonanie cięć wycofujących koronę drzew i tym samym przebudowanie środka ciężkości drzew
· mulczowanie gleby w obrębie strefy ochronnej drzewa warstwą kory o grubości 10 cm,
· zablokowanie możliwości parkowania pod koronami drzew,
· odtworzenie przedmiotowej alei jarzębów poprzez nasadzenia 10 szt. młodych drzew,
· nasadzenie roślin cebulowych poprawiających estetykę miejsca
Ponadto w ramach projektu zostaną przeprowadzone działania edukacyjno – promocyjne polegające na wydaniu folderu informacyjnego o pomnikach przyrody występujących na terenie Miasta i ich ogromnemu znaczeniu dla ekosystemu miejskiego.
W tym celu Miasto podpisało Porozumienie Partnerskie o współpracy z Zespołem Szkół Agrotechnicznych im. W. Reymonta w Słupsku. Uczniowie szkoły w ramach wolontariatu wykonali pomiary obwodów pni pomników przyrody, dokumentację fotograficzną, a także oznaczyli lokalizację pomników przyrody na podkładzie mapowym. Dane te posłużą do opracowania folderu informacyjno - edukacyjnego na temat pomników przyrody występujących w Mieście Słupsku i ich roli dla mieszkańców.
Okres realizacji: II –IV kwartał 2023 rok
Koszt kwalifikowalny zadania: 106 800 zł
kwota dotacji z WFOŚiGW: 89 710 zł
Link do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku: www.wfos.gdansk.pl
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!